Čtvrtek, 28 března, 2024
aktuálně

Plánujete děti „na později“? Tyto 4 věci byste měli brát v úvahu

Nejprve dokončit školu, pak vybudovat kariéru, ještě vyřešit bydlení – a ani se nenadějete, najednou máte po třicítce a na děti jaksi nezvýšil čas. Pokud plánujete potomstvo na „později“, máme pro vás 4 užitečné rady, jak na podporu plodnosti iv „zralejším“ věku.

Klíčem je zdravý životní styl
Je obecně známým faktem, že aktivní životní styl a vyvážená strava jsou klíčem ke zdraví. Platí to i při zdraví pohlavních orgánů. Špatná životospráva totiž může mít na mužskou i ženskou plodnost velmi negativní vliv.

1 Co jíst a co ne?

Jelikož kvalita spermií a vajíček je jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje početí, je důležité zajistit v těle ty nejlepší možné podmínky, a to i prostřednictvím zdravého jídelníčku.

Výzkumy potvrzují, že konzumace jídel bohatých na antioxidanty má příznivé účinky na mužskou plodnost i na kvalitu spermií. Takže při večerním mlsání u telky nezaškodí nahradit nezdravé chipsy například vlašskými oříšky.

Vědci zároveň doporučují vyhýbat se velkým množstvím sójových výrobků, protože luštěnina je bohatá na isoflavony, které negativně ovlivňují plodnost.

Netřeba to přehánět ani s alkoholem. Jeho vysoký příjem totiž dokáže u mužů snížit přirozenou hladinu testosteronu, čímž zhoršuje tvorbu a kvalitu spermií.

Naopak pro zvýšení produkce testosteronu je ideální zinek. Najdete ho zejména v mase, ořechách či doplňcích výživy na podporu plodnosti. Studie prokázaly, že tento minerál je jedním ze základních kamenů mužské plodnosti, a jeho nedostatek v organismu dokonce dokáže způsobit neplodnost.

2 Cvičením k lepší plodnosti

Kromě toho, že pravidelné cvičení alespoň 30 minut denně podporuje celkové zdraví, je vědecky dokázáno, že má pozitivní vliv i podporu plodnosti u mužů a žen, a dokáže dokonce zvýšit hladinu testosteronu.

Několik studií se shodují, že muži, kteří pravidelně cvičí, mají vyšší hladinu testosteronu než pasivní muži. Samozřejmě platí „všeho s mírou“ a přílišné fyzické přetěžování organismu může mít na plodnost zcela opačný efekt. Právě proto je při cvičení dobré pravidelně doplňovat hladinu zinku – například i prostřednictvím doplňků výživy s jeho obsahem.

3 Nepodceňujte sílu spojení bylinek a vitamínů

Spojení těch správných vitamínů a léčivých bylinek někdy dokáže v přírodní léčbě neplodnosti divy.

Na vitamin C je bohatý zejména kotvičník zemní, který se používal už v starověké řecké, čínské a indické medicíně jako lék proti neplodnosti a dokonce i erektilní dysfunkci. Zvyšuje totiž u mužů konverzi testosteronu na dehydrotestosterón, který stimuluje pohlavní funkci, čímž podporuje libido. Ve spojení s L-argininem, který pozitivně ovlivňuje zásobování pohlavních orgánů krví a přispívá tak k pevné erekci, je to ideální pomocník na podporu plodnosti. Pokud se tedy pokoušíte o miminko, ale nějak se vám nedaří uspět, stojí za to vyzkoušet tuto silnou bylinkovou kombinaci L-argininu, kotvičníku, macy a jinanu.

A nebojte se, L-arginin a kotvičník nejsou pouze pro muže. Mají příznivý vliv i na prokrvení ženského pohlavního ústrojí a zvýšení libida.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články